Opieka domowa w powiecie strzeleckim

Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek realizuje Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027
„Opieka domowa w powiecie strzeleckim”
I. CEL PROJEKTU
Celem Projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych oraz zdeinstytucjonalizowanej opieki długoterminowej, świadczonych na terenie powiatu strzeleckiego na rzecz osób starszych, w tym z niepełnosprawnościami, którzy potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Pozwoli to przeciwdziałać ich marginalizacji i wykluczeniu społecznemu.
II. KRÓTKI OPIS PROJEKTU:
Potrzeba realizacji projektu wynika z sytuacji demograficznej w województwie opolskim, tj. wzrostem liczby osób powyżej 60 roku życia, w tym zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym i/lub z niepełnosprawnościami.
Projekt obejmie wsparciem 30 osób w tym 26 osób starszych potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu i 4 osoby z niepełnosprawnością potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Będą to osoby, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Usługi społeczne w środowisku lokalnym będzie świadczyło 30 osób, w tym 4 asystentów osoby niepełnosprawnej/asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły wybrać swojego asystenta.
Projekt przyczyni się do osiągnięcia celu głównego, jakim jest umożliwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a tym samym danie im szansy na wydłużenie i poprawę jakości ich życia.
Nr Projektu: F07.01-IZ.00-0033/23
Okres realizacji Projektu*: od 4 marzec 2025r. do 31 październik 2026r.
Wartość Projektu: 1 944 000,00 zł
Wartość dofinansowania z EFS+: 1 652 400,00 zł
* Okres realizacji projektu może ulec zmianie (wydłużeniu).
III. DO KOGO SKIEROWANY JEST PROJEKT:
Projekt jest skierowany dla osób mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na terenie powiatu strzeleckiego.
Projektem objętych zostanie w sumie 30 osób (powyżej 60. roku życia lub z niepełnosprawnościami) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Do objęcia wsparciem w ramach projektu preferowane są osoby:
- o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- z niepełnosprawnością sprzężoną,
- korzystające z FE PŻ 2021-2027;
- zamieszkujące samotnie
Projekt skierowany jest również do osób fizycznych mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na Obszarze Strategicznej Interwencji (OSI) wskazanym w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR) tj. miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze (Strzelce Opolskie) – osoby te będą stanowiły więcej niż 20 % grupy docelowej w projekcie (minimum 7 osób).
IV. FORMY WSPARCIA W PROJEKCIE:
1. Opieka domowa (usługi opiekuńcze i asystenckie) dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (starszych oraz z niepełnosprawnościami) – opieka domowa będzie realizowana w formie USŁUG OPIEKUŃCZYCH lub ASYSTENCKICH (usługi społeczne). To rozwiązanie, dzięki któremu osoby niesamodzielne (osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami) będą mogły korzystać z pomocy świadczonej w miejscu zamieszkania przez osoby wykwalifikowane i/lub doświadczone. Usługi te odbywać się będą poprzez realizacji pielęgnacyjno-społecznych wizyt domowych, realizowanych w domach Uczestników Projektu. Przewidziano 60 godzin opieki miesięcznie dla każdego z Uczestników. Usługą tą będą objęci uczestnicy przewlekle chorzy, przebywający w domu, którzy ze względu na swój stan zdrowia, wiek i/lub niepełnosprawność wymagają systematycznych lub okresowych świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych – bez konieczności pobytu na oddziałach szpitalnych lub domach opieki.
Usługi opieki domowej w ramach projektu będą obejmowały:
1) POMOC W ZASPOKAJANIU PODSTAWOWYCH, CODZIENNYCH CZYNNOŚCIACH DOMOWYCH I ŻYCIOWYCH, w szczególności.: a) pomoc w dok. zakupów podst. artykułów; b) pomoc w przygotowanie i podawaniu posiłków; c) pomoc w wyk. prac porządkowych w gospodarstwie dom.; d) pomoc w praniu odzieży i bielizny; e) pomoc w aktywizacji społecznej, zawodowej, edukacyjnej, f) pomoc w dotarciu do lekarzy, placówek i urzędów, w tym kontakt.;
2) OPIEKĘ HIGIENICZNĄ I PIELĘGNACJĘ ZALECONĄ PRZEZ LEKARZA m.in. a) pielęgnowania ciała – mycie, higiena jamy ustnej, czesanie, golenie, pielęgnacja odleżyn, b) pomocy przy zaspokajaniu potrzeby wydalania; c) odżywiania – karmienie; d) poruszania się – pomoc przy opuszczaniu łóżka, układaniu się w nim, zmiana ułożenia, ubieranie i rozbieranie, przemieszczanie się;
3) ZAPEWNIENIE KONTAKTU Z OTOCZENIEM m.in. towarzyszenie na spacerach, rozmowy i spotkania sąsiedzkie, informowanie rodziny lub właściwych służb o pogorszeniu stanu zdrowia lub sytuacjach kryzysowych.
V. PLANOWANE EFEKTY (PRODUKTY I REZULTATY):
A. PRODUKTY:
- Wzrost liczby miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej
- Wzrost liczby osób objętych usługami świadczonymi w społeczności lokalnej.
B. REZULTATY:
- Wzrost liczby osób świadczących usługi w społeczności lokalnej dzięki wsparciu w programie
VI. BIURO PROJEKTU:
Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek
Henryka Pobożnego 1, 47-100 Strzelce Opolskie
tel.: +48 730 982 641
e-mail: biuro@scob24.pl
strona internetowa: https://scob24.pl/opieka-domowa-w-powiecie-strzeleckim/
facebook: https://www.facebook.com/scob.dla.rodziny/
Biuro czynne jest w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00.
VII. ZAŁĄCZNIKI:
Wersja dla druku kolorowego:
Załącznik 1. – Formularz zgłoszeniowy (0033.23) – kolor
Załącznik nr 2. – Deklaracja uczestnictwa (kolor)
Załącznik nr 4. – Rezygnacja (kolor)
Wersja dla druku monochromatycznego:
Regulamin (0033.23) – monochrom
Załącznik 1. – Formularz zgłoszeniowy (0033.23) – monochrom
Załącznik nr 2. – Deklaracja uczestnictwa (monochrom)
Załącznik nr 4. – Rezygnacja (monochrom)